Bize Ulaşın

FOM-SA MÜHENDİSLİK SAN VE LTD.ŞTİ

  • Tel :  +90 (0) 236 214 03 80
  • Fax : +90 (0) 236 214 03 81

  • Email : scanbaz@fom-sa.com.tr

  • Adres : Muradiye Sanayi Bölgesi İnönü Mah. 9.Sokak No:6 Muradiye/ Manisa

 

EN İYİ BANT UYGULAMASI İÇİN PRATİK ÇÖZÜMLER VE İPUÇLARI

YÜZEYLER

Yapışkan bantları uygularken belirli bazı kuralları takip etmek çok önemlidir. İlk olarak, yüzeyin ve yapışkan bantın uyumluluğundan emin olmak için yapışkan yüzey üzerinde pratik bir test yapmanızı tavsiye ederiz. Pratikte kullanılan çeşitli yüzey malzemeleri nedeniyle, kullanıcı tarafından yapılan testler malzemeyi test etmenin en etkili yoludur.


YÜZEY KİRLİLİĞİ VE SICAKLIK

Genel olarak, yapışkan yüzey kuru olmalı, tozdan, yağdan, nemden ve diğer kirleticilerden arınmış olmalıdır. Silikonlar ve cilalar, aynı zamanda kirli yüzeyler yapışma seviyesini azaltır. Ortam sıcaklığı +5 derece ile +40 derece arasında olmalıdır. Soğuk veya çok sıcak yapışkan bantların ortama uyum sağlamasına izin verilmelidir. Sıcaklıkların değişkenlik gösterebileceği ör: bina bölgeleri, araçlarda yapışkan bantlar saklanırken dikkat edilmelidir. Olasılıkla bu şartlarda saklama yapışkan bantlara hasar verebilir ve sonuç olarak yüzeyin zarar görmesine neden olabilir. Yapışkan bantın kullanılacağı yerdeki sıcaklık 5 derece üzerinden olmalıdır. Kalıntı bırakmamak için, bant 45 derece açı ile sökülmelidir.


AHŞAP

Ahşabın önceden işlenmesi hasarları önlemek için önemlidir. Ahşap katmanlarının zayıf tutunma kuvveti bant sökülürken ahşap liflerinin kopmasına neden olabilir. Eski ve kirli yüzeyler üzerine uygulanmış tamamen kurumamış olan boyalar, sökülme esnasında banta yüzeyden daha fazla yapışır ve bant ile birlikte yüzeyden kalkarlar. Bu tür hasarlar, bantın bütün uzunluğu/genişliğini kaplayan rastgele artıklardan anlaşılabilir.


METAL

Bakır, çinko ve kurşun, kimyasal reaksiyonlar nedeniyle renkleri bozulabilir. Bu nedenle, yapışkan bant sadece kısa süre için kullanılmalı ve tercihen daha dar genişlikte uygulanmalıdır.


ELOKSALLI ALÜMİNYUM YÜZEYLER

Zayıf eloksal kaplamalı pencere ve kapı profillerinde, bantın çıkarılması sırasında yapışkan kalıntıları kalabilir. Alüminyum yüzeyi mürekkebe batırılmış bir bezle ön işlemenizi tavsiye ederiz. Mürekkep kalıntıları görülürse bu kötü sıkıştırılmış bir yüzeye işaret eder ve bu yüzden uygulamadan önce bir yapışma testi tavsiye edilir. Sadece düşük ilk tutunma bantları kullanılmalıdır.


DOĞAL VE YAPAY TAŞ

Doğal ve yapay taş üzerine yapışkan bant uygulamasını tavsiye etmiyoruz. Kısa süreli uygulamalarda dahi olsa yüzeyde renk bozulması görülür hale gelir.